Základní pojmy stolů SPONETA

Pingpongové stoly s sebou nesou spoustu názvu, či pojmů které na první pohled nemusí být pro lajka uplně jasné. Pro snadnější přehled jsme pro Vás vytyčili ty nejčastější z nich pro Vaši lepší orientaci při výběru a přehledu našeho sortimentu:

 

INDOORsponeta

Je označení pro vnitřní stoly se zkratkou v názvu "i", které nejsou nijak přizpůsobené povětrnostním podmínkám, či odolné proti vodě. 

1 * dřevotříska 16 - 19 mm, mulitply potažené, oblast použití: třídy C a D
2 ** dřevotříska 22 mm, násobení upraven speciálním lakem, oblast použití: třída B
3 *** dřevotříska 22 až 25 mm, násobení upraven speciálním lakem, oblast použití: třída A

 

OUTDOOR

Jsou označované stoly pro venkovní se zkratkou v názvu "e", které jsou přizpůsobené svoji povrchovou úpravou i materiály k venkovnímu používání a jsou odolné jak vůči vodě, tak i povětrnostním vlivům. 

1 * melaminová deska z pryskyřice 3,5 - 4 mm, odolná proti vlhkosti, přilepená ke kovové konstrukci, oblast použití: třídy C a D
2 ** melaminová deska z pryskyřice 5 - 10 mm, odolná proti vlhkosti, přilepená ke kovové konstrukci, oblast použití: třídy B a C

 

rady sponetaTŘÍDY

Stoly na stolní tenis značky SPONETA podléhají německým testům podle zákona o bezpečnosti výrobku (GPSG). Všechny tyto výrobky jsou označeny značkou GS jako doklad o kvalitě testů (testováno bezpečnost). Ty jsou rozděleny do několika skupin podle jejich rozsahu použití:

SPONETA S1 - třída D

SPONETA S3 - třída D,C

SPONETA S4 - třída B

SPONETA S5 - třída B

SPONETA S6 - třída B

SPONETA S7 - třída A

 

Třída A - Vybavení špičkové kvality
Třída B - Pro pravidelné užívání
Třída C - Relax v kolektivu
Třída D - Standardní sortiment vhodný pro začátečníky

 

PARAMETRY STOLU

Hrací deska má přesně dané parametry - délka: 274 cm, šířka: 152,5 cm, výška: 76 cm.

Hrací deska stolu na stolní tennis má dvě poloviny a uprostřed síťku. Barevné rozlišení značky SPONETA je buďto zelené, či modré. Povrch, ale musí být vždy matný bez lesku. Na okrajích je umístěna 2 cm široká bílá koncová čára. Pro čtyřhru je dále rozdělena každá polovina stolu uprostřed 3 mm tlustou čárou ve středu rovnoběžnou s čárou postranní. 

Samotný materiál vnitřních stolů SPONETA je dřevotříska (lisování z více vrstev dýhy). Samotná výroba desky je velice důsledná, aby nedocházelo ke kroucení a nerovnostem. Stoly vnitřní jsou vyráběny z laminátu. 

U značkových stolů jsou hrací desky vyrobeny ze speciálních profilovaných vrstvených hliníkových plátů s antireflexní odrazovou vrstvou, která zabraňuje odrážení světla a oslnění při hře. Odrazové vlastnosti pingpongového míčku jsou však naprosto stejné jako u stolů dřevěných.

Nejkvalitnější pingpongové stoly mají zpravidla silnější horní desku (rozměry 22 mm, 25 mm) a jsou označeny logem ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu).

 

HRACÍ SÍŤKAsit sponeta

Je síť, která dělý polovinu hrací plochy a má podle současných pravidel výšku cca 15,25 cm a o stejnou míru musí přesahovat stůl na stolní tenis po obou stranách. Odstíny sítěk jsou nečastěji v zelené, či černé barvě. Současná pravidla dále uvádí, že síťka by měla být pevně pletená a současně dostatečně hustá. Další podmínkou je, aby hraniční lem byl po celou dobu napnut tak, aby požadovaná výška byla po celé délce síťky konstantní.

 


micky sponetaPARAMETRY MÍČKU

Oficiální míčky pro sportovní hru mají tvar konzistentního kola průměru 40 mm a hmotnosti 2,7 g, který je pro soutěže schválený ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu). Nicméně nejčastěji prodávané míčky mají průměr okolo cca 38 mm. Složení je z celuloidu, či podobného plastového materiálu s matným, či matně oranžovým odstínem (bílé míčky jsou určeny pro stoly zelené barvy, oranžové pro stoly modré podle oficiálních pravidel ITTF, ostatní barevně prodávané modely jsou určeny ryze pro hobby používání). Kvalitnější míčky mají vnitřní švy, takže celý povrch je kompaktně hladký oproti méně kvalitním modelům, které mají viditelné vnější švy, které mohou způsobovat různě odskoky míčku apod.

 

JIŠTĚNÍ

Každý model má svůj systém skládání a jištění desek. Díky pákovým mechanismům může manipulovat se stolem i jedna osoba. Toto jsou jednotlivé druhy jištění, které stoly na stolní tenis SPONETA nabízí, více se o těch systémech dočtete v našem článku JAK VYBRAT STŮL NA STOLNÍ TENIS?.

  • SMS (Inteligentní Manual System)
  • Bezpečnostní madlo
  • Bezpečnostní zámek desky
  • Bezpečnostní háčky
  • Stabilizační systém
  • Šroubové spojení

 

POTAHY PÁLEKpotahy

Každý druh hrací pálky má svůj jedinečný povrch, který má své specifické vlastnosti. Toto jsou jednotlivé druhy potahu, které se používají u pálek SPONETA, více informací se můžete dočíst v článku JAK VYBRAT PŘÍSLUŠENSTVÍ SPONETA?.

  • Softové potahy
  • Potahy tzv. "sendviče"
  • Potahy tzv. "tráva"
  • Antitopspinové potahy

 

ROZMĚRY PÁLEK

Rozměry jako takové nejsou nijak definované podle pravidel, nicméně standardní rozměr pálek se jedná o ovál o rozměru cca 20 cm, který je upraven podle držené pálky, aby byla ergonomie pohybu co nejlepší.

 

logoITTF

Modely, které jsou schválené Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF) jsou označeny logem ITTF jako důkaz. To je prokázáno zkouškou podle třídy A podle označování, barvy a koeficientu tření.

 

RÁMOVÁ KONSTRUKCE

Konstrukce rámu souvisí především s celkovou kvalitou a masivností rámu. To vše se odráží samozřejmě na ceně, odolnosti a celkovou stabilitu produktů. Levnější modely z nižších řad mají slabší materiály a jejich rám nemá horizontální zpevnění. Toto je jeden z důvodů proč se tyto stoly doporučují pouze začátečníkům do vnitřního prostředí. Rámová konstrukce lepších modelů disponuje příčným zpevněním a snese i náročnější zacházení. Ve velmi náročných podmínkách se doporučují stoly svářené z pozinkovaných profilů, které ovšem nemají skládací mechanismus.

 

 

 

 

 

488 388 771

Zákaznická podpora (9 - 18 h)

Děkujeme za vaši důvěru kterou vkládáte do značky SPONETA a ujišťujeme vás, že uděláme vše pro vaši spokojenost jak s produkty Sponeta, tak i našimi službami a zákaznickým servisem. V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit na výše uvedených kontaktech. 

Rozumím

Tyto stránky využívají soubory cookie, používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použítím. Více informací