Jak vybrat příslušenství SPONETA?

 

sponeta

V našem příslušenství naleznete vše potřebné co hledáte k tématu stolní tennis: ping-pongové míčky, pálky, hrací síťky, či ochranné plachty.

Naleznete u nás pálky a míčky určené jak pro hobby využíti, tak pro sportovní hru. Stejně tak, jako je důležité vybírat kvalitní stůl vyhovující Vašim ať už hobby, či sportovním nárokům, je potřeba stejně tak udělat si přehled o tomto příslušenství aby Vaše hra byla co nejvíc komfortní a vyhovující.

 

Veškerý sortiment na stolní tenis vyráběný společností Sponeta je schválen Mezinárodní federací stolního tenisu (ITTF).

 

Hrací síťky: rozměry a vlastnostisponeta sit

Rozměry

Standardní rozměr hrací síťky na stolní tenis podle současných pravidel je výška cca 15,25 cm a o stejnou míru musí přesahovat stůl na stolní tenis po obou stranách.

Barva, hustota a její olemování

Odstíny sítěk jsou nečastěji v zelené, či černé barvě. Současná pravidla dále uvádí, že síťka by měla být pevně pletená a současně dostatečně hustá. Další podmínkou je, aby hraniční lem byl po celou dobu napnut tak, aby požadovaná výška byla po celé délce síťky konstantní.

 

mickyMíčky

Míčky jsou nedílnou součástí vybavení pro Vaši hru, proto je určitě prospěšné udělat si přehled o základních rozdílech. 

Vlastnosti

Oficiální míčky pro sportovní hru mají tvar konzistentního kola průměru 40 mm a hmotnosti 2,7 g, který je pro soutěže schválený ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu). Nicméně nejčastěji prodávané míčky mají průměr okolo cca 38 mm. Složení je z celuloidu, či podobného plastového materiálu s matným, či matně oranžovým odstínem (bílé míčky jsou určeny pro stoly zelené barvy, oranžové pro stoly modré podle oficiálních pravidel ITTF, ostatní barevně prodávané modely jsou určeny ryze pro hobby používání). Kvalitnější míčky mají vnitřní švy, takže celý povrch je kompaktně hladký oproti méně kvalitním modelům, které mají viditelné vnější švy, které mohou způsobovat různě odskoky míčku apod.

Kvalitu míčku poznáte i podle samotného označení ITTF na míčku. Různé NO NAME míčky jsou bez označení, či s logem výrobce. Nicméně kvalita se průvě podepisuje na tvrdosti, elasticitě a odskoků míčků. Odstupňování kvality je také počtem tzv. hvězdiček u míčku (počet hvězdiček na míčku označují jeho kvalitu, kulatost a předpokládanou odolnost a stabilitu míčku na stolní tenis.). Měkčí míčky preferují spíše obran. hráči a tvrdší spíše útoční hráči.

 

Pálky na stolní tenis

palky

Pálka na stolní tenis je dána svými pravidly pro stolní tenis. Je složena z dřevěné rukojeti a vlastní hrací plochy. Tato hrací plocha má oboustranné potahy. V dnešní době je na výběr ohromné množství nejen potahů, ale také dřev, které jsou schváleny mezinárodní federací stolního tenisu ITTF.

V dnešní době už převažují oproti ryze dřevěným pálkám pálky kompozitní (složené z několika částí, či vrstev), ale v současnosti musí tvořít dřevo alespoň 85% na pálce. Jednotlivé modely se liší v rychlosti, kontrole a pružnosti. Materiál je i impregnován různými látkami pro zvýšení citlivosti míčku na pálce, odolnosti proti nárazům a celkové trvanlivosti ( proti vytrhávání dýhy). Součástí složený je i karbonová a kevlarová vložka vložena mezi dřevěné vrstvy. Díky této kombinaci vzniká ideální kombinace rychlosti a citlivosti. Kevlarová vložka zajišťuje rychlosti, lehkost a elasticitu, což vyhovuje "blokařům". Další část, podle které je důležité vybírat pálku je madlo, které by mělo mít tvar konkávní, anatomický, rovný nebo tvar pro tužkové držení. Pokud vybíráte pálku podle dřeva, je třeba si všímat označení, které bývá velmi často už v názvu a které značí stupeň rychlost a kontroly prkna.

V neposlední řadě je třeba myslet na potahy, které jsou oboustraně polepeny hrací ploše pálky. Tvoří je celo-gumovým povrchem, nebo gumo-plastovým povrchem. Povrch pálek musí být barevně odlišen od zbytku pálky. Potahy mají zcela zásadní vliv na úder - odlišuje se podle tloušťky, která nesmí být větší jak 4 mm.

 

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ POTAHU HRACÍCH PÁLEK

Softové potahy

potah

Tento potah má houbový podklad, kdy vroubky směřují směrem dovnitř a navrchu je potažen hladkou gumou. Dále rozdělujeme potahy podle charakteru vrchní gumy a to na potahy lepkavé pružné, ofensivní, topspinové a kontrolní. Tyto softové potahy se vyrábějí v různých tloušťkách (maximální tloušťka je stanovena pravidly). Rozhodujícím faktorem pro rychlost úderu je poté síla potahu. Jestliže udeříte softem, ten tlačí špičky vroubků na houbu a poté ke kontaktu s míčkem dochází větší plochou a tím je i větší rotace (ta je závislá na přilnavosti potahu). Vše také samozřejmě závisí na čistotě potahu. Je třeba však zmínit, že pouze softové potahy umožňují všechny údery moderního stolního tenisu. Při výběru potahu se zaměřte na hodnoty rychlosti, rotace, kontroly a síla houby.

Potahy tzv. "sendviče"

Jedná se o potahy, jejíchž vrchní guma je vybavena vroubky směřující ven a s podkladovou houbou. Potahy se rozlišují podle délky vroubků a síly houby. Na rozdíl od softového potahu, neuděluje tento potah míčku takovou rotaci. Tyto potahy se používají na backhandové straně a jsou ideální pro blokaře a hru blízko u stolu.

Potahy tzv. "tráva"

Potahy, které se nazývají tráva jsou vroubkované potahy s dlouhými vroubky směřující ven. Vroubky jsou však většinou ke konci zeslabené. Tyto potahy jsou ideální pro příjem pingpongových míčků s rotací. Tento potah je pomalý a je hlavně užíván hráčem, který zaujímá obranný styl. Většinou se doporučuje kombinovat trávu se softovým potahem.

Antitopspinové potahy

Tento druh potahů je velice podobný potahům softovým, kdy jejich potah je hladký a bez vroubků na povrchu. Jedná se však o potah určený pro obranné hráče, kteří mají díky antitopspingovým potahům větší kontrolu při provedení obranných úderů. Nevýhodou těchto potahů je, že nemají téměř žádný odskok. Proto se většinou kombinují antitopspinové potahy na jedné straně a pružné softové potahy na straně druhé.

 

sponeta

 

Rozměry pálek

Rozměry jako takové nejsou nijak definované podle pravidel, nicméně standardní rozměr pálek se jedná o ovál o rozměru cca 20 cm, který je upraven podle držené pálky, aby byla ergonomie pohybu co nejlepší.

 

 

Cena za pálku na stolní tenis

Cena je samozřejmě také určující faktor kvality pálky. Ty nejlevnější "NO NAME" pálky můžete pořídit klidně i pod 100 kč, nicméně tyto pálky jsou nevyvážené, mají špatnou kontrolu nad míčkem a díky tenkému potahu je hra velice nekomfortní. 

 

Závěrem je třeba si uvědomit pokud jste vášnivý hráč a máte už nějakou praxi jestli preferujete spíše utočný, či obranný styl hry a podle toho také vybírat. Pro útočnou hru se spíše volí tvrdší pálky s nepružný mpovrchem, které zajistí výbornou rotaci míčků a kontroly úderů.

Jedním z nich je tloušťka potahu, u něhož platí, že:
- pro univerzální hru (a začátečníky) by se měla pohybovat v rozmezí 1,3-2 mm,
- pro útočnou hru v rozmezí 1,5 mm a více,
- pro obrannou hru v rozmezí 1-1,5 mm.

 

 

 

Vyberte si z široké nabídky příslušenství SPONETA na našem eshopu

 

 

 

 

 

488 388 771

Zákaznická podpora (9 - 18 h)

Děkujeme za vaši důvěru kterou vkládáte do značky SPONETA a ujišťujeme vás, že uděláme vše pro vaši spokojenost jak s produkty Sponeta, tak i našimi službami a zákaznickým servisem. V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit na výše uvedených kontaktech. 

Rozumím

Tyto stránky využívají soubory cookie, používáním tohoto webu souhlasíte s jejich použítím. Více informací